SZKOLENIE PARKIECIARSKIE – LOBA-WAKOL 2013 r. Gdańsk

Dnia 13.04.2013 r. Firma Drewno Hermanowska wraz z firmą Loba – Wakol Polska zaprosiły parkieciarzy z terenu Trójmiasta i okolic na kolejne szkolenie parkieciarskie z cyklu: „Trudne inwestycje u wymagających klientów, czyli jak wykonać podłogę na podłożach słabych, wilgotnych oraz jak stosować nowej generacji lakiery i oleje do podłóg, aby sprostać obecnym oczekiwaniom klientów i trendom na rynku parkieciarskim.”. Szkolenie odbyło się w Firmie Drewno Hermanowska przy ul. Goszczyńskiego 2 w Gdańsku. Tematy poruszane na szkoleniu przyciągnęły sporą grupę parkieciarzy, którzy z dużym zainteresowaniem aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

Ze strony Loba-Wakol Polska szkolenie prowadzili konsultanci techniczno-handlowi Jarosław Brandt - odpowiedzialny za obsługę klientów z regionu Pomorza oraz Łukasz Długosz - odpowiedzialny za obsługę klientów Polski centralnej oraz północno-wschodniej, wsparci wiedzą pracownika działu technicznego firmy Loba – Torstena Hammerschmidt. Zaprezentowano szeroką gamę produktów obu niemieckich producentów - firm Wakol oraz Loba, w tym nowości przeznaczone dla parkieciarzy profesjonalistów. Na samym początku szkolenia został szeroko omówiony temat wykonywania pomiarów na budowach u klientów. Omówiono i zarazem pokazano pomiary wytrzymałości podłoża przy pomocy urządzenia PressoMess i wilgotności przy pomocy urządzenia CM.

Na przygotowanych wcześniej próbkach wylewek betonowych: jednej bardzo słabej, jednej średnio – słabej oraz jednej popękanej, każdy z parkieciarzy mógł zobaczyć i przetestować jak działa najnowszy produkt - gruntówka wzmacniająca WAKOL PS 275

która jest stosowana w systemie z piaskiem kwarcowym WAKOL S 28.

W związku z licznymi zapytaniami działanie gruntówki wzmacniającej pokazano zarówno na podłożu wcześniej frezowanym i niefrezowanym, pokazano klejenie deski teak na kleju na bazie żywic poliuretanowych WAKOL PU 225 i parkietu na wzmocnionym wcześniej podłożu oraz wykonanie wylewki samopoziomującej na wzmocnionym wcześniej podłożu, które wymaga szpachlowania klejem.

Dodatkowo zaprezentowano gruntówkę poliuretanową odcinającą wilgotność WAKOL PU 280. Została pokazana i wylana masa wyrównawcza WAKOL Z 615.

oraz pokazano możliwości naprawy powstałych w podłożach pęknięć i dziur przy pomocy żywicy lanej WAKOL PS 205, którą chętnie przetestowali uczestnicy szkolenia.

Do gotowej, wcześniej wylanej masy został przyklejony parkiet teak na kleju na bazie żywic poliuretanowych WAKOL PU 210 na matę dźwiękochłonną – tłumiącą kroki WAKOL TS 102 i włókninę odsprzęgającą WAKOL EM 140. W trakcie omawiania systemu przygotowania podłoża padało wiele pytań dotyczących wykonywania pomiarów i badań posadzek oraz tego, jak zabezpieczać swoją robotę przed ewentualnymi problemami związanymi z późniejszym użytkowaniem przez klientów wykonanej już podłogi.

Kolejnym etapem szkolenia było zaprezentowanie klejów do klejenia zarówno desek jak i parkietu oraz innych elementów drewnianych. Przyklejono parkiet dąb na płytę OSB na kleju na bazie żywic syntetycznych z VOC-Control WAKOL K 410 i kleju dyspersyjnym WAKOL D 1680 oraz została przyklejona deska dąb i teak na płytę OSB przy użyciu klejów na bazie MS-polimerów: WAKOL MS 260 i WAKOL MS 230. Zaprezentowano również nowy dwuskładnikowy klej poliuretanowy WAKOL PU 215.

Po przerwie obiadowej przedstawiciel firmy Loba rozpoczął prezentację systemów do lakierowania i olejowania. Na przygotowanym ekspozytorze z parkietem dębowym z dużymi szczelinami między klepkami zastosowano wypełniacze szczelin: wodorozcieńczalny WS EasyFill Plus i rozpuszczalnikowy Fugenkittloesung. Na ekspozytorze z wcześniej wyszlifowanym jesionem białym pokazano lakierowanie przy użyciu lakieru podkładowego WS EasyPrime, lakieru międzywarstwowego WS Top Gel i 1-składnikowych, lakierów nawierzchniowych: WS Viva i WS EasyFinish pokazując, że lakiery te nie przebarwiają takiego gatunku na różowo. WS EasyFinish to lakier o jakości porównywalnej z właściwościami lakierów 2-składnikowych.

Na ekspozytorach z drewnem egzotycznym Merbau pokazano lakierowanie przy użyciu lakierów pokładowych HS GlobaSeal i PrimaSeal oraz nawierzchniowych WS 2K Duo i 2K Supra A.T. – produkt najnowszej generacji, na bazie technologii ceramicznej. Dodatkowo na ekspozytorze z parkietem dębowym zaprezentowano nowe lakiery: podkładowy - LOBADUR 2K Fondo SB oraz nawierzchniowy WS 2K Fusion.

Kolejnym punktem szkolenia była szeroka gama bejc do barwienia parkietów – Procolor, w trakcie szkolenia pokazano przykładowe barwienie na gatunku dąb.

Na zakończenie szkolenia teoretycznie i praktycznie zaprezentowano olejowanie przy użyciu bezrozpuszczalnikowego, dwuskładnikowego oleju HS 2K ImpactOil, dostępnego w wersji bezbarwnej oraz wariantach kolorystycznych.

Szeroko została również omówiona oferta firmy Loba w zakresie pielęgnacji powierzchni lakierowanych i olejowanych, przy użyciu środków do pielęgnacji ParkettCare, FloorCare, Cleaner, ParkettSoap i ParkettOil oraz środka do gruntownego czyszczenia podłóg CareRemover.

Organizatorzy szkolenia zadbali, aby uczestnicy mieli również profesjonalną obsługę cateringową, w przerwach na kawę i drobne przekąski prowadzili więc żarliwe rozmowy na temat problemów, z jakim spotykają się w codziennej pracy. Po zakończonym szkoleniu wśród uczestników zostały wylosowane upominki - produkty firm Loba i Wakol, wszyscy uczestniczy otrzymali dyplomy, zaświadczające odbycie szkolenia z rozwiązań systemowych firm Loba i Wakol.

Zuzanna Hermanowska-Jabłońska
„Drewno Hermanowska”
www.parkiety.org.pl

?