Masz pytania? Wyjaśniamy:
Ocena podłoża obejmuje sprawdzenie:
- Nowe podłoże i jego zanieczyszczenie.
- Stare podłoże i jego zanieczyszczenie.
- Okres wykonania podłoża (wiek podłoża).
- Ogrzewanie podłogowe- protokół z wygrzewania podkładu.
- Twardość i właściwości wytrzymałościowe podłoża sprawdza się w zależności od potrzeb poprzez sprawdzenie powierzchniowej twardości podłoża (stosowanie rysika Ri-Ri), badanie wytrzymałości na odrywanie (zrywarka – test pull off), badanie wytrzymałości na ścinanie (Pressomess).
- Nierówności podłoża – pomiar przy użyciu łaty (poziomicy) 2m.
- Wilgotność podłoża – pomiar wilgotności podłoża (pomiar miernikiem karbidowym CM-Gerat).
- Występowanie ubytków i pęknięć w podłożu oraz obecność dylatacji obwodowych.
Do wykonywanych pomiarów zalicza się również obmiar powierzchni wykonywanej podłogi oraz sprawdzenie temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym będzie układana podłoga .
- Parkiety tradycyjne lite (potocznie zwane klepkami parkietowymi) - są to lite drewniane deszczułki występujące w grubości wynoszącej od 16-22 mm, szerokości 50-70 mm i długościach od 250-500 mm. Występują przede wszystkim w gatunkach drewna krajowego, takich jak: buk, dąb, jesion oraz drewna egzotycznego w gatunkach takich jak merbau, teak, jatoba, sucupira. Mogą mieć mniej lub bardziej jednolite usłojenie i barwę co daje im zróżnicowany efekt kolorystyczny. Parkiety tradycyjne są łączone na pióro i wpust.
- Deski podłogowe - są to lite drewniane elementy występujące w grubości 14 mm-22mm, szerokości 90 mm do 170 mm oraz w długościach od 250 mm do nawet 2500 mm. Występują w gatunkach drewna krajowego takich jak: dąb, jesion, sosna oraz we wszystkich dostępnych gatunkach drewna egzotycznego. Mogą mieć mniej lub bardziej jednolite usłojenie i barwę co daje im zróżnicowany efekt kolorystyczny. Deski są łączone na pióro i wpust i klejone bezpośrednio do podłoża. Wyjątkiem jest deska sosnowa, która może być układana bezpośrednio na legarach lub klejona bezpośrednio do podłoża
- Parkiety i deski gotowe – są to klejone dwuwarstwowo elementy drewniane fabrycznie wykończone lakierami bądź olejami. Warstwę wierzchnią stanowią deszczułki o grubości 3,7-6mm, szerokości 70-90mm i długości 490-900 mm. Warstwę podkładowa stanowią deseczki drewniane, zazwyczaj dębowe ułożone prostopadle do deszczułki warstwy wierzchniej, co pozwala na zminimalizowanie pęcznienia i kurczenia się drewna oraz zapewnia stabilność wymiarów poszczególnych elementów. Parkiety gotowe nadają się do klejenia na ogrzewaniu podłogowym.
- Podłogi przemysłowe (sztorcowe) – są to lite elementy drewniane bez pióro-wpustu, sklejone miedzy sobą za pomocą taśmy klejącej w małe prostokąty. Podłogi te występują w gatunkach drewna krajowego takich jak: dąb, jesion oraz prawie we wszystkich dostępnych gatunkach drewna egzotycznego. Mają wymiary 14-22mm grubość, szerokość 10-30mm i długość 100-300 mm. Stosuje się je w obiektach użytkowych i przemysłowych ze względu na zwiększoną wytrzymałość. Ostatnio coraz częściej stanowią wystrój nowoczesnych pomieszczeń mieszkalnych.
- Bruk drewniany- są to lite elementy drewniane bez pióro-wpustu układane z kostek twardego drewna, uzyskanych poprzez pocięcie bali prostopadle do ich długości. Kostki łączone są po 5-18 sztuk i sklejane taśmą klejącą. Podłoga ta jest szczególnie wytrzymała na obciążenia mechaniczne, co powoduje że można ją zastosować w obiektach użytkowych i przemysłowych. Ostatnio coraz częściej stanowią wystrój nowoczesnych pomieszczeń mieszkalnych. Podłogi te występują w gatunkach drewna krajowego takich jak: dąb, jesion.
- Parkiety mozaikowe - są to lite elementy drewniane klejone na siatce we wzory równoległe i w cegiełki, wymiary 8x320x640 mm. Podłogi te występują głównie w gatunkach europejskich.
- Deski starzone - są to lite drewniane elementy występujące w grubości 14 mm-22mm, szerokości 90 mm do 170 mm oraz w długościach od 250 mm do nawet 2500 mm. Występują w gatunkach drewna krajowego takich jak: dąb, jesion, sosna. Starzenie uzyskuje się dzięki szczotkowaniu (ryflowaniu), olejowaniu, czy ługowaniu. Niektóre rodzaje desek zawierają fabrycznie wykonane ubytki po kornikach oraz fazki.
- Podłogi pałacowe - są to lite elementy drewniane występujące najczęściej w formie taflowej. Są to posadzki ozdobne wykonywane metodami historycznymi. Duża różnorodność wzorów i połączeń gatunków. Występują tafle warstwowe, lite, intarsjowane, bordiurowe (szale ozdobne), progowe, medaliony. Często podłogi te wykonywane są zgodnie z projektem klienta, z lekką nutką dekadencji.
Drewno egzotyczne: Merbau, Jatoba, Palisander, Grapia, Sucupira, Teak, Wenge, Iroko, Doussie, Tauari, Muiracatiara (Tiger Wood), Afromosia, Champane Marron, Eukaliptus, Cumaru, Marfin, Amendoim, Bambus.
- Zastosowanie specjalistycznych żywic syntetycznych głebokopenetrujących w podłoże i powodujących wzrosty wytrzymałości podłoża,
- Zastosowanie specjalnych mat z tworzyw sztucznych, które wzmacniają i zabezpieczają podłoże przed naprężeniami powstającymi w posadzce drewnianej.
W skrajnych przypadkach zbyt słaby jastrych cementowy należy wymienić na nowy lub można zastosować podłogę, która nie wymaga klejenia do podłoża (panele podłogowe).
- cekolowanie i malowanie ścian, przy czym ostanie malowanie należy wykonać po wykonanej podłodze drewnianej,
- pomalowanie sufitów na gotowo.
- Po wykonanej już podłodze drewnianej:
- montowane są drzwi oraz trwałe zabudowy meblowe (do których montowane są listwy przypodłogowe), ostatnie malowanie kryjące,
- tapetowanie.
- dzięki odpowiednim lakierom podkładowym podłogi nie ciemnieją, a drewno utrzymuje swoją naturalna barwę,
- występują w wersji połyskowej, półmatowej i matowej,
- są łatwe w pielęgnacji, bo wymagają używania odpowiednich do danego lakieru środku do pielęgnacji do dodawania do wody bez potrzeby polerowania.
Wady:
- rysują się,
- nie utwardzają powierzchni drewna,
- na ciemnych gatunkach egzotycznych i krajowych powstające w lakierach zarysowania są bardzo często białe i mocno widać je na powierzchni,
- podłogi becjowane i lakierowne, gdy się głęboko zarysują w powstałej rysie pokazuje się drewno, które było bejcowane.
- utwardzają powierzchnię, a każda pielęgnacja poprawia efekt podłogi i wzmacnia ja dodatkowo,
- olejowane podłogi można łatwo naprawiać punktowo (gdy wyleje się coś lub zarysuje można miejscowo przeszlifować, doolejować i w ten sposób naprawić),
- olejowanie wydobywa z drewna intensywny, naturalny kolor i lekko je przyciemnia,
- oleje mogą być koloryzujące (nie ma problemów z utrzymywanie koloru już raz zaimpregnowanego drewna, gdy coś się zarysuje wówczas tym samym kolorem możemy podłogę naprawić),
- jeżeli zdecydujemy się na podłogę olejowaną i po jakimś czasie chcielibyśmy mieć lakierowaną, a stosowaliśmy odpowiednią pielęgnację – można na zaolejowana powierzchnię położyć olejolakier, który spełnia funkcje lakieru,
- parkiet olejowany nadaje mieszkaniu poczucie całkiem szczególnego i naturalnego klimatu. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne zwiększają odporność na zabrudzenia i wydłużają żywotność parkietu, a regularne stosowanie mydła podłogowego zapewnia dodatkową ochronę.
Wady:
- konieczność sprzątania zgodnie z technologia wykonywania (oleje i środki pielęgnacyjne tej samej serii),
- mocno zabrudzone powierzchnie wymagają polerowania przy użyciu maszyny polerującej,
- oleje występują w wersji matowej.
W lecie parkiet dostosowując do się zmieniających się warunków będzie nieznacznie pęczniał, natomiast zimą będzie się kurczył. Zakłócenie równowagi klimatu pomieszczenia, szczególnie poprzez zmiany względnej wilgotności powietrza, wpływa z jednej strony negatywnie, a jednocześnie pozytywnie na ułożone drewniane podłogi. Oznacza to, że w lecie przy względnej wilgotności powietrza 75% i temperaturze 20°C wilgotność drewna wyniesie 14,5%, podczas, gdy w zimie, przy sztucznym ogrzewaniu pomieszczeń, względna wilgotność powietrza obniży się do 45% przy tej samej temperaturze 20°C, co w efekcie da wilgotności drewna na poziomie 8,4%. Możliwe jest również, że w pomieszczeniach ogrzewanych, bez względu, czy jest to ogrzewanie tradycyjne, czy podłogowe, wilgoć osiągnie tylko 34%, tak że wilgotność drewna wyniesie wtedy jedynie 6,8%. W takich przypadkach bezwzględnie dochodzi do powstania szczelin. Warstwy lakieru nie zapobiegają wymianie wilgoci pomiędzy drewnem, a powietrzem w pomieszczeniu, mogą ją jedynie nieco opóźnić.
Aby w pokoju o powierzchni 16 m2 i normalnej wysokości, z uwzględnieniem normalnego umeblowania, utrzymać względna wilgotność powietrza w granicach 45 do 50% potrzebne jest w ciągu 24 godzin 2 do 4 litrów wody. W dużym umeblowanym pomieszczeniu o 25 m² i 2,5 m wysokości zapotrzebowanie na wodę przy 20°C w ciągu doby wynosi 6 litrów. Wynika z tego, że nawilżanie powietrza znacznie ogranicza wysychanie drewna.
Utrzymywanie względniej wilgotności powietrza na stałym poziomie 55% jest godne polecenia, ponieważ ma następujące zalety:
- unikniecie zbędnego i nadmiernego wysychania drewna,
- zminimalizowanie procesu powstawania szczelin,
- uniknięcia naprężeń skurczowych w warstwie kleju.
Poziom wilgotności powinniśmy sprawdzać na higrometrze i utrzymywać właściwą wilgotność dzięki nawilżaczom. Godne polecenia są nawilżacze pomieszczeń z wbudowanym higrostatem (regulatorem wilgotności).